Dolar Artışı & Reklam

25
Jul
Dolar Yükselişi ve Reklam
Dolar Yükselişi ve Reklam
  • admin
  • 446 Views
  • 0 Comment
  • No tags

Dolar dünya çapında kullanılan bir para birimidir. Türkiye’de zaman zaman doların dalgalanmasıyla etkilenen ülkelerden biri. Son zamanlarda bilindiği üzere doların Eylül ayından itibaren yükselmesiyle piyasalarda ciddi anlamda bir yıpranma oldu. Çünkü ham madde ve sarf malzemeleri firmalar tarafından dolar bazlı fiyatlarla alınıyor. Maliyetler arttıkça satış fiyatı artıyor ve yapılan satış düşüyor, alım gücü de düşüyor. Buda zincirleme olarak bir birine bağlı olan tüm sektörleri etkileyebiliyor.

Peki doların yükselmesi bir tek reklam sektörünü mü etkiledi? Başka hangi sektörler etkilendi?

Reklam bu krizi fırsata çevirebilir mi?

Doların yükselmesi bir tek reklam sektörünü değil piyasadaki tekstil, elektronik, enerji, gıda gibi bir çok aktif olan reel sektörleri de olumsuz etkiledi.

İyi bir reklam politikası izleyen herhangi bir firma, var olan krizde satış potansiyelini artıracaktır ve rakiplerinin önüne geçecektir doloayısıyla stoklarını nakite çevirebilecektir.

Ancak bu farkındalığa sahip çok az sayıda kurumsal düşünebilen firma  var. Şirketler ayakta durmaya çalışmakla meşgulken daha etkili bir kalkınma ve gelişme stratejisi geliştiremiyor.